пʼятницю

НОВИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ПРАВОПИС: ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД ТРИВАТИМЕ П’ЯТЬ РОКІВ


Перехідний період для нового українського правопису триватиме п’ять років.
Про це розповів заступник Міністра освіти і науки України, український науковець, громадський та політичний діяч, перекладач, письменник Максим Стріха.
Він зазначив, що порівняно з попередньою редакцією 1989 року український правопис став більш деталізованим, кількість параграфів зросла зі 125 до 168.
"Правописи потребують оновлення, щоб врахувати ті зміни, які відбуваються в житті», - зазначив він і додав, що в попередній редакції правопису, затвердженій 30 років тому, не було відповіді, як, скажімо, правильно писати айфон, стартап тощо", - сказав він.


Він також розповів, що нова редакція, перш ніж була винесена на всеукраїнське обговорення,  розроблялась на десятках засідань, пропозиції підлягали цікавим філологічним дискусіям.

В цілому, за його словами, зміни можна поділити на дві великі групи: обов’язкові та варіативні.

Без варіантів пишемо:

проєкт, проєкція;

плеєр (play+er), конвеєр (convey+er), феєрверк, Соєр, Хаям, Феєрбах;

Дікенс, Текерей, Бекі (без подвоєння приголосних -кк-);

мінісукня, віцепрезидент, ексміністр, вебсайт;

пів хвилини, пів яблука, пів Києва, пів аркуша, пів години, пів відра, пів міста, пів огірка, пів острова, пів яблука, пів ящика, пів ями, пів Європи;

піваркуш, південь, півзахист, півколо, півкуля, півмісяць, півоберт, півовал, півострів;

священник.

Крім того, разом пишемо складноскорочені слова й похідні від них: адмінресурс, Міносвіти, профспілка, Святвечір.

Змінюється написання російських прізвищ: рос. Донской - Донський, рос. Трубецкой – Трубецький. Але в цьому правилі є виняток - Лев Толстой

Двома варіантами можемо писати:

Вергілій і Верґілій, Георг і Ґеорґ, Гуллівер і Ґуллівер;

аудієнція і авдієнція, лауреат і лавреат (пор. лавр), аудиторія і авдиторія;

кафедра і катедра, ефір і етер, міф і міт, Борисфен і Бористен;

ірій і ирій, ірод і ирод.

Максим Стріха наголосив, що впродовж перехідного періоду використання старої редакції - не буде помилкою. Також при проведенні цьогорічного ЗНО використовуватимуться ті норми, які не зазнали змін. Більше того, вже найближчим часом планується видавництво методичного посібника для вчителів. До слова, в нормативно-правових актах, до внесення змін на підставі запровадження нової редакції правопису,  все ж таки слід орієнтуватися на Конституцію України. Це зокрема, стосується написання Віце-прем’єр-міністр, який згідно з новою редакцію має писатися разом.

Також заступник Міністра зазначив, що питання ЗНО не стосуватимуться норм, що змінилися, не тільки цього року, а ще найближчі п’ять років.


Зазначимо, що 22 травня 2019 року Кабінет міністрів України прийняв постанову № 437 “Питання українського правопису", якою схвалено нову редакцію “Українського правопису”.

Джерело: https://prm.ua/noviy-ukrayinskiy-pravopis-perehidniy-period-trivatime-p-yat-rokiv/

Немає коментарів:

Дописати коментар